Mitől lesz egy szervezet családbarát és társadalmi szempontból fenntartható?

A fenntartható vállalati működés fontos pillére a társadalmi felelősségvállalás, ami a munkavállalók felé tett lépéseket is magában foglalja. A munka és magánélet egyensúlya egyre nagyobb kihívás sok munkáltató és munkavállaló számára, így a rohanó társadalomban egyre több vállalat és azok humánerőforrással foglalkozó szakemberei olyan megoldásokat és lehetőségeket keresnek, amelyek segítik a munkavállalókat, hogy mindkét fronton a maximumot tudják nyújtani. A munka és magánélet egyensúlyát nagyban tudják segíteni a családbarát megoldások, amelyek segíthetik a munkavállaló munkavégzését, például a távmunka lehetőségével, vagy épp a mindennapjaikhoz nyújtott támogatásokkal, mint például egészségmegőrzéssel vagy a kisgyermekes munkavállalóknak nyújtott programokkal.

A Családbarát Magyarország Központ és a BDO Magyarország ESG Tanácsadó Központ közös kutatásának célja, hogy azon vállalatok és szervezetek családbarát szemléletét és az intézkedések terén elért eredményeit összegezze és strukturálja, amelyek a Munkahely kategóriában rendelkeznek a Családbarát Hely tanúsító védjeggyel. A kutatás részeként az is felmérésre került, hogy ezen szervezetek a fenntarthatóság területén milyen kezdeményezéseket és intézkedéseket tettek már, így a családbarátság és a társadalmi fenntarthatóság kapcsolatát is szemléltetik az eredmények.

A kutatás tükrözi, hogy a munka és magánélet egyensúlyának megteremtést, valamint a családbarátságot célzó megoldások segítenek olyan politikát kialakítani a szervezeteken belül, amellyel a munkavállaló jóllét és elégedettség is növelhető, amelyeknek prioritást kell élvezniük egy szervezet működése során.

A kutatásban résztvevő szervezetek fontosnak tartják, hogy emberként és ne csak munkavállalóként tekintsenek az alkalmazottakra, így ezzel a szemlélettel azokat a programokat tudják fejleszteni, amelyekre a legnagyobb igény van, valamint, a legnagyobb segítséget is jelentik a munkavállalók számára.

Családbarát Hely tanúsító védjegy
A munkaerő vonzása és megtartása motiválta egyaránt civil, egyházi költségvetési vagy állami és egyéb szervezeteket (60%), valamint a gazdasági szervezeteket (54%) a Családbarát Hely tanúsító védjegy megszerzésére. A védjegy során is vizsgált programok megvalósításán keresztül ezen szervezetek nagy arányban azt tapasztalták, hogy többen szeretnének náluk dolgozni, valamint, hogy a munkavállalók megtartásában is rendkívül nagy szerepet játszottak a családbarát intézkedések.

Családbarát megoldások
A kutatásban résztvevő szervezeteknél számos olyan megoldás is megtalálható, amelyek egyedinek számítanak. Ilyen az egészségmegőrzés érdekében az ingyenes biciklikölcsönzés, valamint a “Bringázz a munkába program”, amely során azok a munkavállalók, akik biciklivel érkeznek a munkahelyükre utalványt kapnak egy sportáruházba. Az egyik szervezetnél a nemdohányzó munkavállalók plusz szabadságot kapnak, míg a dohányzók pénzbeli juttatást ahhoz, hogy leszokhassanak erről a káros tevékenységről.

A családokat is segítik a szervezetek különlegesebb megoldásokkal, például lombik program támogatásával, valamint olyan kismama programmal, amely keretei között külön felületen nyújtanak információkat az elkövetkező teendőkkel kapcsolatban, valamint egy várandóssági checklist-tel, munkaügyi és munkaügyi és munkajogi tudnivalókkal, igényelhető támogatásokról, fontosabb adminisztrációs határidőkről a szülést követő visszatérés tervezéséhez szükséges információkkal és segédletekkel.