A generatív mesterséges intelligencia a fintech univerzumot is átalakítja

BDO Corporate Finance csapata legújabb blogcikkében elsősorban ezen területek összegyűjtésére, illetve a mesterséges intelligencia legújabb, óriási népszerűségnek örvendő alterületére, az ún. „generatív AI”-ra fókuszál.

AI vs. generatív AI: a mesterséges intelligencia legújabb szegmense

A mesterséges intelligencia (MI) aránylag kezdetleges fejlettsége ellenére nagyon régóta a köztudatban élt, a különböző médiumok termékei – folyóiratok, filmek – már a 20. században diverz módon ábrázoltak magasan felfejtett AI-okat. Gondoljunk csak S. Lem vagy I. Asimov műveire (pl. Robotok, birodalma, Solaris), vagy a S. Kubrick által rendezett 2001: Űrodüsszeia című filmben megjelenő gonosz számítógépre (HAL 9000). Bár az előbbi alkotásokban megjelenített „AI-potenciálnál” még nem tartunk, a 2022 második felében elindított, „OpenAI” nevű start-up által kifejlesztett generatív AI hatalmasat ugrott az eddig csak sci-fiből ismert technológia felé. Az "AI" (Artificial Intelligence) egy általános fogalom, amely magában foglal minden olyan technológiát és elvet, amely az emberi intelligencia szimulálására vagy utánzására törekszik számítógépek segítségével. Az AI-szakemberek olyan algoritmusokat és modelleket fejlesztenek, amelyek segítségével a gépek egyre hatékonyabban megértik a különböző adatokban található mintákat és információkat, hogy ezáltal a döntéstámogatás terén is azonnali hozzáadott értéket tudjanak nyújtani.

A "generatív AI" egy specifikus típusú mesterséges intelligencia, amely a generatív modellekkel – algoritmusok és hálózatok - képes különböző formátumú adatokat, például képeket, hangokat vagy szövegeket létrehozni. Ezek a modellek általában meglévő adatok alapján (a Chat GPT 4.0 esetében ezek - 2021-ig publikált - interneten megtalálható adatok (cikkek, könyvek, weboldalak, fórumok stb.) tanulnak meg és próbálnak rekonstruálni adatok mögötti mintákat, majd ezeket a mintákat új (hitelesnek tűnő) adatok generálására használják fel. Ha például a generatív AI-al feldolgoztatunk egy tetszőlegesen kiválasztott regényt, úgy az AI azonnal képes lesz a tartalommal kapcsolatos komplex kérdések megválaszolására, absztrakt esszék megírására. Kérésünkre akár a kötet cselekményébe és stílusába tökéletesen illeszkedő karaktert vagy egy új fejezetet is létre tud hozni. A generatív AI az általa ismert változatos adatforrások alapján, kvázi kreatívan képes teljesen új zenét komponálni, esetleg új képeket, műremekeket alkotni.

Azonban a valós kreativitás foka megkérdőjelezhetővé válik, ha megértjük, hogy valójában minden „újkeletűként” generált – audiovizuális, szöveg stb. – termék már meglévő, túlnyomórészt emberi forrásból származik. A generatív AI produktumainak – üzletszerű - használata során egy sor etikai és szerzői jogi kérdés merülhet fel. Idén júniusban két amerikai szerző, Paul Tremblay és Mona Awad, csoportos keresetet (ún. class-action lawsuit”) nyújtott be a San Francisco-i bíróságon az OpenAI ellen, szerzői jogok megsértése miatt, illetve korábban a „Getty Images” perelt be egy másik mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatot (Stability AI), mert az AI-programjuk „tanítására” a Getty Images adatbázisát használták fel a cég jóváhagyása nélkül.

Generatív AI: A fintech megoldások új perspektívája

A mesterséges intelligencia ezen szegmense a fintech számos területén képes hasznosulni, lehetővé téve az eddig még nem megvalósítható kreatív megoldások létrejöttét, többek között az adatelemzés és a kockázatkezelés hatékonyságának növelését. Ennél is konkrétabban a generatív AI a következő területeken vált megkerülhetetlen megoldássá:
  • Csalás elleni védelem („cybersecurity”): A mesterséges intelligencia az ügyfelek tranzakciós mintái alapján azonosítani képes a szokatlan vagy gyanús tranzakciókat, melytől detektálhatóvá válnak a csalások és visszaélések (cybersecurity szolgáltatásokat nyújt a magyar alapítású SEON és a Oneidentity által megvásárolt Balabit is);
  • Kockázatkezelés:
    • Kockázatértékelés: A generatív AI modellek előrejelzéseket készítenek a piaci kockázatokról és volatilitásokról, azaz a múltbeli adatokat alapul véve elemzik az aktuális piaci helyzetet és segítenek a különböző piaci résztvevőknek (befektetőknek, pénzügyi intézményeknek stb.) jobban megalapozott döntéseket hozni.
    • Kölcsönkérelem értékelés: A mesterséges intelligencia segítséget nyújthat a hitelminősítési folyamat javításában és a kölcsönkérelmek hatékonyabb kiértékelésében, melyet az ügyfelek adatainak elemzésével és a korábbi tranzakciók vizsgálatával tesz meg.
    • Követeléskezelés: A generatív AI modellek a pénzügyi intézmények, cégek követeléskezelési folyamatait is hatékonyan javíthatja olyan stratégiák kidolgozásával, melyek csökkentik az adósságbehajtásra fordított időt és erőforrásokat, illetve a korábbi tranzakciók, követelés-leírások sajátosságainak elemzésével csökkenthetik a lejárt, késedelmes vevőkövetelések arányát.
  • Kereskedési stratégiák automatizálása („algorithmic trading”): Befektetési alapok és hedge fundok már régóta használnak AI modelleket olyan algoritmuson alapuló kereskedési stratégiák végrehajtására, amelyek a historikus és real-time piaci adatokat analizálva a másodperc töredéke alatt hajtanak végre kereskedési döntéseket (eladás/vétel). Az AI fejlődésével az algoritmus-alapú kereskedés hatékonysága és hozamtermelő képessége folyamatosan javul, ezáltal pedig várhatóan a magánbefektetők körében is szélesebb adoptálásra kerül a portfoliók, illetve befektetési stratégiák kialakításánál;
  • Költséghatékonyabb személyre szabott pénzügyi tanácsadás: A generatív AI algoritmusok segítségével képes olyan egyénre szabott pénzügyi tanácsokat adni és ezeket egyszerűen és jól érthetően vizualizálni, amelyek figyelembe veszik az ügyfél egyedi pénzügyi helyzetét és céljait. 
A fintech és a generatív AI között fennálló kapcsolat tehát összességében rendkívül szerteágazó, ráadásul a rendszer gyors integrálhatósága révén meglehetősen gyümölcsöző. Olyannyira, hogy a MarketResearch.biz oldal jelentése szerint a generatív AI a globális pénzügyi piac jelentős részét hódíthatja meg, azaz 2032-re már közel 10 milliárd dolláros piacot jelenthet. Ez azért is figyelemreméltó becslés, mivel a tavalyi évben ugyanez az arány kevesebb mint 1 milliárd dollárt jelentett, így tíz év alatt a generatív AI piaca akár tízszeres növekedést érhet el.


Tudjon meg többet az AI trendekről, találkozzon a BDO Corporate Finance csapatával az AI Summit konferencián! https://www.aisummit.hu/

Egyetemista vagy? Ott lennél Magyarország legnagyobb AI konferenciáján és mindezt ingyen?
Az ötlet jó, és a BDO Corporate Finance csapatának segítségével most meg is valósíthatod.
Kattints és regisztrálj gyorsan, és legyél te az egyik az 50 szerencsés közül! https://www.aisummit.hu/